Skocz do zawartości

Focal (dawniej: JMLab) Electra 905

Typ sprzętu: Kolumny Podstawkowe

Producent: Focal (dawniej: JMLab)

Model: Electra 905


Rewalacyjny

(4.5/5)


(4.5/5 na podstawie 2 opinii)

sprzet
JarlBjorn

Data dodania: 18 październik 2006

JarlBjorn

Data dodania: 18 październik 2006

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Szybki i dobrze rozciagniety bas, wzorcowe pod wzgledem kultury ekspresji wysokie tony, rozdzielczosc
  • Lekko cofnieta srednica

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Glownie z podlogowkami z przedzialu cenowego 3-6 tys. PLN

Opinia:

Trudno w merytorycznie sensowny sposob uzupelnic recenzje tych kolumn zamieszczona przez kol. Arkadixa dlatego moj wpis to raczej zbior osobistych impresji z obcowania z tymi kolumnami przez jakies 10 dni, przy podlaczeniu na dodatek do b. przecietnej japonskiej elektroniki.

 

Pierwsza sprawa to wyglad - wrazenie godnej uznania solidnosci, obudowy wykonane sa z grubego MDF, sciany oklejone naturalna okleina, jedna kolumienka wazy 14 kg. Co raczej nietypowe dla monitorow - wystepuje nie jeden a dwa glosniki srednio-niskotonowe. Ma to swoje konsekwencje o których za chwile. Sa to oczywiscie glosniki z membranami "sandwich W" (verre-verre), patent Focala sprzed ilus juz lat polegajacy na sklejeniu dwoch warstw wlokna szklanego pianka rodem z technologii aeroanutycznych. W jednym z wywiadow z Manfredem Zollerem, ktory wykorzystuje glosniki Focala i wypowiada o nich w superlatywach, wyczytalem ze noz matariał do membran W daje sobie rade z szescioma sztukami po czym jest do wyrzucenia, co tlumaczy ich cene... W kazdym razie membrana W ma zapewnic szybkosc polaczona z dobrym tlumieniem, i tak jest. Co ciekawe nastepcy Electry 905 - modele 906, 907 Be i 1007 Be maja tylko po jednym midwooferze, fakt ze o wiekszej srednicy... Tweeter to natomiast odwrocona kopulka tytanowa tioxid - inny patent firmy Focal-JMlab. Producent udzielal na niektorych rynkach na te kolumny dozywotniej gwarancji co doskonale swiadczy o klasie zastosowanych przetwornikow i zaufaniu do wlasnego produktu.

 

Jesli chodzi o wrazenia dzwiekowe, to w pierwszym rzedzie zwraca uwage bas, naprawde "duzy" jak na rozmiary tych monitorow, schodzacy na dodatek zaskakujaco nisko. W rezultacie fundament basowy, pieta achillesowa wielu monitorow, tu jest naprawde bardzo solidny, sadze ze 905 bylyby w stanie zawstydzic niejedne podlogowki. Nie na darmo wiec midwoofer zostal zdublowany... No i przede wszystkim bas jest s z y b k i i swobodny - membrany W wykonuja swoja robote znakomicie i niezmordowanie. Nie ma nagran na których 905-tki by sie "dlawily", nawet najbardziej zakrecone, synkopowane partie heavy odtwarzane sa szybko i finezyjnie, co nie oznacza oczywiscie zadnego sztucznego odebrania sily ekspresji, nic podobnego.

 

Przeskok do wysokich tonow, tu w zasadzie bez uwag. Tytanowa odwrocona kopulka jest klasa dla siebie, wysokie tony sa jak to u Focala bogate, obfite ale nieofensywne, brak swiszczenia, szelestow i innych tak niepozadanych jak meczacych efektow. Jest za to zjawiskowa aksamitnosc i powab, talerze wydaja się wybrzmiewac niezaklocenie stad do nieskonczonosci...

 

Wreszcie srednica, i to jest chyba najbardziej kontrowersyjna czesc pasma... i co nietypowe dla Focala jest lekko wycofana. Znaczaca roznica w stosunku do modelu Cobalt 826 gdzie srednie były ewidentnie wyeksponowane. Można to jednak bez problemu zaakceptowac poniewaz z lekka cofnieta srednica nie zakloca realizmu prezentacji sceny muzycznej ani rownowagi tonalnej.

 

Inne elementy ktore skladaja się na charakter tych kolumn to swietna stereofonia oraz calkowity brak podbarwien. W rezultacie dzwiek jest realistyczny ale przy tym relaksacyjny, można sluchac bez zmeczenia calymi godzinami. Mimo ze z pewnoscia nie takie jest ich "dedykowane" przeznaczenie, to swietnie wypadaja w ciezkich klimatach brzmieniowych heavy gdzie ich szybkosc, przejrzystosc i brak znieksztalcen (w szczegolnosci wysokich tonow) umozliwia praktycznie odkrywanie nagran na nowo i dlugi, niefatygujacy odsluch.

 

Jednym slowem, legenda tych monitorow wydaje się byc calkowicie uzasadniona, jestem fanem podlogowek ale gdybym kiedys miał kupic kolumny podstawkowe to wlasnie o takim lu zblizonym charakterze brzmienia.


Arkadix

Data dodania: 20 październik 2004

Arkadix

Data dodania: 20 październik 2004

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • szybkość , ekspresja, przejrzystość , przestrzenność , brak podbarwień
  • w swojej klasie cenowej brak, z porównaniu do droższych kolumn za mało nasycona średnica

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Artis Audio W-wa ul. Batorego

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: B&W CDM1 , B&W CDM1NT, B&W Nautilius 805, B&W Nautilius 803, Zoller Imagination, Audio Physic Spark, Dynaudio Contour 1,1 , Sounus Faber Concertino, Sonus Faber Electa Amator, ProAc Studio 100, JMLab Mini-Utopia, JMLab Electra 926, JMLab Point Source 5.1.

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Najdłużej grał z odtwarzaczem Marantz CD14 i wzmacniaczem Jolida 502B.

Opinia:

Electra 905 to następca znanych kolumn Point Source 5.1. Podobnie jak poprzednik, Electra 905 to podstawkowa konstrukcja w konfiguracji d'Appolito. Główna różnica w stosunku do P.S.5.1 to zastosowanie głośników nisko-średniotonywych z membraną W zamiast polikewlaru. W obu modelach głośnik wysokotonowy to odwrócona tioxidowa kopułka.

Jakość wykonania Electry 905 jest wysoka. Obudowa jest solidna i ciężka, kolumny ważą 14kg/sztukę. Efektywność wynosi 91.5dB , impednacja 8om - czyli kolumny powinny być łatwym obciążeniem dla wzmacniacza.

 

Ze względu na wielkość obudowy występuje ograniczenie w zakresie rozciągnięcia najniższych tonów oraz dynamiki w zakresie makro.

Dlatego kolumny nie nadają się ani do nagłośnienia dużych pomieszczeń ani do wytwarzania dużych poziomów głośności w zakresie najniższych częstotliwości.

Wydaje się, że kolumny najlepiej się spisują w typowych pomieszczeniach mieszkalnych o powierzchni 16-20m2.

 

Pozostałe aspekty brzmienia prezentowane są z bardzo wysoką jakością.

Brzmienie jest szybkie, żywe ( ale nie natarczywe ), ekspresyjne, przestrzenne i przejrzyste. Wszystkie te cechy powodują stworzenie sugestywnej iluzji, że dźwięk jest emitowany przez rzeczywiste instrumenty znajdujące się w realnej przestrzeni otaczającej słuchacza.

Trzeba jednak zazanaczyć, że do otrzymania wysokiej jakości efektów przestrzennych wymagane jest odpowiednio wytłumione pomieszczenie oraz odpowiednie ustawienie kolumn.

 

W zakresie średnich tonów Electra 905 wnosi bardzo małe słyszalne zniekształcenia i podbarwienia. Średnica 905 jest jednak lekko wycofana , przez co niektórym dźwiękom na średnicy trochę brakuje otwartości , nasycenia i powietrza.

 

Brzmienie wysokich tonów jest bardzo przejrzyste i szczegółowe. Tioxidowy głośnik wysokotonowy potrafi fenomenalnie oddać wszystkie szczegóły i zróżnicować barwę dźwięków w zakresie wysokich tonów.

 

Ze względu na charakter średnicy i przejrzystość wysokich tonów Electra 905 wymaga sprzętu towarzyszącego o odpowiedniej jakości. Należy unikać elektroniki o agresywnym , płaskim brzmieniu. Moim zdaniem najlepsze efekty otrzymuje się w połączeniu z dobrym wzmacniaczem lampowym.

 

Najbardziej subiektywną kategorią oceny brzmienia jest muzykalności.

W odpowiedniej konfiguracji ( sprzęt, pomieszczenie , nagranie ) oraz przy odrobinie wyobraźni słuchanie Electry 905 daje wrażenie kontaktu z prawdziwą muzyką - a ten aspekt reprodukcji dźwięku jest dla mnie najważniejszy.

 

Ocena kolumn zależy od ich ceny. Miałem możliwość porównania Electra 905 z kosztujacymi 4 razy więcej Mini-Utopia - które są uważane za jedne z najlepszych kolumn podstawkowych na świecie. Słychać , że ogólny charakter brzmienia jest zbliżony.

Mini-Utopia są oczywiście lepsze, co słychać w zakresie średnicy, ogólnej swobodzie i dynamice , rozciągnięciu niskich częstotliwosci. Generalnie jednak różnica w klasie brzmienia absolutnie nie wskazuje na 4-krotną różnicę ceny.

Tym samym można uznać że stosunek jakość/cena klumn Electra 905 jest wyjątkowo korzystny. W wielu aspektach brzmienie Electry 905 oferuje przedsmak brzmienia Mini-Utopii.

Podobnie jak Mini-Utopia kolumny Electra 905 nie są propozycja dla każdego. Miłośnikom łagodnego brzmienia raczej się nie spodobają . Jednak gdy chcemy usłyszeć prawdę o nagraniu i sprzęcie towarzyszącym to w swojej klasie cenowej Electra 905 jest propozycją wyjątkową.




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.